Inne

Jak pozbyć się włókniaka podeszwowego?

Włókniak podeszwowy to łagodny (nienowotworowy) guzek, który rośnie w łuku stopy i zwykle pojawia się między 20 a 60 rokiem życia. Zwykle rośnie wolno i często ma mniej niż jeden centymetr. Niektóre mogą rosnąć szybciej i są uważane za włókniakowatość podeszwową i wtedy konieczne zdaje się być usuwanie włókniaków tego rodzaju. Włókniak podeszwowy lub włókniakowatość to choroba tkanki włóknistej.

 

Usuwanie włókniaków – poznaj objawy i przyczyny odmiany podeszwowej

Głównym objawem jest masa na spodzie stopy, mniej więcej na środku łuku lub podbicia, między częścią piętową a przednią częścią stopy. Masa spowoduje miękką krzywiznę w konturze podeszwy stopy, która może być bolesna przy ucisku lub założeniu buta.

Przyczyna jest nieznana, ale uważa się, że ma komponent genetyczny. Włókniaki podeszwowe są powszechnie obserwowane u osób rasy białej. Uraz stopy nie wydaje się być czynnikiem. Spożycie alkoholu może być czynnikiem sprzyjającym. Włókniaki podeszwowe znajdują się w głębokiej powięzi stopy między skórą a pierwszymi warstwami mięśni. Bardziej agresywny stan włókniakowatości podeszwowej może obejmować skórę i warstwy mięśniowe, a także może obejmować miejscowe nerwy i tętnice palców.

 

Jak wygląda diagnoza i leczenie włókniaka podeszwowego?

Chirurg ortopeda przeprowadzi badanie fizykalne. Jeśli istnieje włókniak podeszwowy, znajdzie guz w powięzi podeszwowej w łuku. Masa nie ma obrzęku, zwiększonego ciepła ani zaczerwienienia. Jest twarda i nie porusza się. Nie ma zmian skórnych. Zaawansowane badanie zwykle nie jest potrzebne.

Istnieje kilka schorzeń, które mogą powodować powstawanie mas tkanek miękkich w stopie, w tym torbiele, obrzęk ścięgien lub zerwanie ścięgien, guzy nerwów lub guzy tłuszczowe. Reakcje na ciało obce po wcześniejszym urazie penetrującym mogą również powodować zmianę w dolnej części stopy, podobnie jak infekcję.

Jeśli chodzi o usuwanie włókniaków podeszwowych – ogólnie ten rodzaj leczony jest zwykle bez operacji. Jeśli rozważasz operację, Twój chirurg prawdopodobnie spojrzy na drugą stopę i obie ręce. Jeśli wykazujesz włókniakowatość na dłoniach lub drugiej stopie, prawdopodobny jest nawrót.