Inne

Jak sądownie przeprowadzić windykację należności?

Powstające długi wobec firm prowadzonych w różnych formach, a także osób fizycznych są codziennością życia gospodarczego. Zatory finansowe dotyczą właściwie każdej gałęzi gospodarki, więc trzeba być godowym, że windykacja należności w profesjonalny sposób kiedyś będzie konieczna. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców. Niekiedy takie sprawy są dość skomplikowane, co jest warunkowane dużym poziomem złożoności zawieranych umów pomiędzy stronami. Czasem jednak sprawa jest na tyle prosta i klarowna, że pozostawia złudzeń, kto komu jest winien określoną kwotę. Jeśli wszystkie sposoby dogadania się zawiodą, trzeba iść do sądu.

Czy windykacja należności w sądzie jest trudna?

Wiele osób uważa, że w sądzie trudno dochodzić swoich praw. Jest to poniekąd prawda, gdyż trzeba znać się przynajmniej na podstawach przepisów i prawa, jednak nie zawsze wierzyciel stoi na straconej pozycji. Sprawy tego typu mogą ciągnąć się długimi latami, jednak jeśli są stosunkowo proste i skorzysta się z pomocy fachowców, dla których profesjonalna windykacja należności to codzienność, sprawa skończy się bardzo szybko. Teoretycznie nawet po upływie niecałego miesiąca można mieć odpowiednie dokumenty, które są prawomocne do tego, by rozpocząć windykację swoich należności. Wtedy można udać się do komornika lub na przykład sprzedać dług na giełdzie długów lub odsprzedać innemu podmiotowi. Taki proceder jest w pełni zgodny z prawem, o ile trzyma się przepisów.

Jak najłatwiej rozstrzygnąć windykację należności w sądzie?

Chcąc rozpocząć windykację długów, ale nie mając ochoty na żmudne chodzenie po sądach, można to nawet zrobić online. Istnieje taka ścieżka prawna, jednak dotyczy to jedynie spraw stosunkowo prostych, w których nie da się zakwestionować faktu, że należność się komuś należy. Mogą to być na przykład umowy cywilno prawne lub umowy o dzieło. Wystarczy złożyć komplet dokumentów w odpowiednim sądzie, a całość można zrobić za pomocą korespondencji pocztowej i odpowiedniego serwisu sądowego.