Inne

Jakich kosmetyków można używać w ciąży?

Ciąża to piękny i niepowtarzalny czas dla każdej kobiety. Może wówczas skupić się na sobie i potrzebach własnego ciała. Bardzo istotne jest, aby zadbać o kondycję skóry, która narażona jest na spore rozciągnięcie. Jakie kosmetyki są bezpieczne dla ciężarnych?

Kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży

Na drogeryjnych półkach można znaleźć bardzo szeroką gamę produktów dedykowanych właśnie ciężarnym. Większość z nich ma intensywnie nawilżać, ujędrniać skórę, zapobiegać powstawaniu rozstępów i cellulitu. Każda kobieta w ciąży powinna jednak dokładnie zapoznać się ze składem preparatu, zanim zdecyduje się go zastosować. Wiele z nich nie nadaje się bowiem do użytkowania przez cały pierwszy trymestr ciąży. Oznacza to, że ich skład wcale nie jest tak dobry i bezpieczny, jak wskazywałoby przeznaczenie. Jeśli konkretny produkt ma bardzo długi skład, przyszłej mamie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Kosmetyki organiczne – najbezpieczniejsze dla przyszłej mamy i jej maluszka

Zaleca się, żeby kosmetyki pielęgnacyjne do skóry kobiety ciężarnej nie miały w swoim składzie szkodliwych substancji chemicznych. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że chemia przedostaje się przez skórę do krwiobiegu, a następnie do łożyska. Kosmetyki organiczne nie zawierają żadnych szkodliwych składników w postaci na przykład parabenów, czy silikonów. Mogą być bezpiecznie stosowane przez całą ciążę i w trakcie karmienia dziecka piersią.

Producenci dbają o to, aby kosmetyki organiczne powstawały w oparciu o naturalne składniki, a najczęściej oleje i wyciągi. Ponadto, nie są one również testowane na zwierzętach, co dla wielu przyszłych mam ma znaczenie. Produkt wcale nie musi w swojej nazwie wskazywać na to, że przeznaczony jest dla ciężarnej. Najważniejsze jest jego silnie nawilżające działanie, które pozwoli skórze przystosować się i zapobiegnie powstawaniu rozstępów. Niekiedy są one jednak wynikiem genów i nie wiele można na nie poradzić.