Inne

Czy nowoczesne protezy się sprawdzają?

Wybór rodzaju protezy będzie bardzo istotny z punktu widzenia naszego zdrowia, a także dalszej mobilności. Okazuje się, że przeprowadza się coraz więcej profesjonalnych zabiegów również w naszym kraju. Istotne są na przykład nowoczesne technologie gwarantujące nam protezy o wiele bardziej wydajne i zapewniające pełną mobilność. W praktyce na przykład endoprotezy będą się sprawdzały perfekcyjnie, o czym świadczą zresztą kolejki do chirurgów.

Kiedy niezbędne są endoprotezy?

Najczęściej będziemy potrzebowali takiej pomocy, jeżeli jesteśmy po jakimś poważnym wypadku albo jakaś groźna choroba bardzo wyniszczyła nasze kości. Niestety czasami mamy tu do czynienia z takimi negatywnymi zmianami nawet wtedy, gdy chodzi o osoby w pełni sił. Niejednokrotnie sportowcy będą cierpieć na takie deficyty mobilności z uwagi na bardzo dużą eksploatację kości. Wtedy właśnie rekomendowane są endoprotezy, które są aktualnie rozwiązaniem leczniczym jednym z najlepszych. Będą się one składały z panewki, która jest wkręcana lub też wbijana rozporowo, czy też osadza na cement kostny. Oczywiście przed zabiegiem zawsze są niezbędne profesjonalne konsultacje.

Czy z protezą można normalnie funkcjonować?

Naturalnie wśród pacjentów pojawiają się zawsze w takich sytuacjach obawy dotyczące tego, czy będziemy mogli normalnie żyć z taką protezą. Statystyki są tutaj jednak niezwykle optymistyczne i pokazują, że rzeczywiście w wielu sytuacjach nasze funkcjonowanie nie będzie się różnić od tego w przeszłości. Oczywiście nie znaczy to też, że nie będziemy musieli regularnie przychodzić na wizyty do lekarza. Pamiętajmy o tym, że będzie to w końcu ciało obce w naszym organizmie i pomimo tego, że będzie bardzo dobrze zaadaptowane, to jednak nasze ciało zostało już poważnie nadwerężone. W takich sytuacjach bardzo często też zaleca się regularne ćwiczenia. W końcu niejednokrotnie konieczność zastosowania endoprotezy była wynikiem zaniedbania ćwiczeń fizycznych. Pamiętajmy, więc że im bardziej silne i proporcjonalnie rozbudowane mięśnie, tym mniejszy ciężar będzie spoczywać na kościach.